„Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.

Na ulicach Torunia pojawiły się niezwykłe prace artystów z Galerii Rusz. Można oglądać je na bilbordach i citylightach, umieszczonych w wiatach przystankowych, rozrzuconych po całym mieście. W ten sposób twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski włączają się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, przypadający 11 maja.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, by uważniej przyjrzeli się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali się w ich segregowanie. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią to nasz wspólny problem i wspólna troska. Czas pandemii uświadomił nam, że nie można nas wyizolować z ekosystemu, tylko, że jesteśmy jego częścią. Zdaliśmy sobie sprawę, że przyroda jest dla nas czymś niezbędnym do życia, bo pozwala nam regenerować siły psychiczne i zachować zdrowie psychiczne, a po drugie wzmacnia naszą odporność, co jest dla nas fundamentalne w czasach pandemicznych – opowiada o projekcie Joanna Górska. – Mamy więc obowiązek dołożyć wszelkich starań, by ją chronić m.in. poprzez ograniczenie produkcji śmieci i ich segregację.

Postanowiliśmy włączyć się w Dzień bez Śmiecenia / World non-waste Day, ponieważ troska o środowisko, o to, jak ono wygląda jest dla nas bardzo ważna. Jako artyści jesteśmy wrażliwi na to, co dzieje się dookoła i bardzo intensywnie wszystko odbieramy. Ten ostatni rok pandemii wszystkim nam uświadomił, że przez to, że siedzimy w domach, generujemy jeszcze więcej śmieci niż normalnie – komentuje projekt Rafał Góralski. – Z jednej strony środki ochrony medycznej, które zazwyczaj wyrzucamy po jednokrotnym użyciu. Kupujemy też dużo więcej przez internet, czyli produkujemy mnóstwo opakowań, zamawiamy jedzenie na wynos itd. i fala śmieci narasta. Niedługo się spod tych śmieci nie wydobędziemy.

Za pomocą swoich prac chcemy zwrócić uwagę odbiorców na 4 podstawowe elementy naszego codziennego życia, takie ikony codzienności, które ciągle nam towarzyszą – plastikowa torba, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy), plastikowa butelka – dodaje Joanna Górska. – I zwrócić uwagę na to, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.

Prace artystów z Galerii Rusz będą eksponowane w maju na 2 bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego oraz na 4 citylightach:

1. Odrodzenia / Szosa Chełmińska / Muzeum
2. Legionów / Koniuchy MZK
3. Pl. Skarbka Dw. Wschodni PKP
4. Sobieskiego / Garbaty Mostek

Zapraszamy do oglądania prac!

WRÓĆ DO AKTUALNOśCI